עבירות מרמה והונאה

משרד עורכי הדין ד"ר עציוני מספק ללקוחותיו ייצוג מומחה באישומי מרמה והונאה בתחום הפרטי, הציבורי או העסקי. עבירות מרמה והונאה מהוות טווח רחב של התנהגויות אשר מעורבים בהן צדדים מגוונים כמו בנקים, חברות ביטוח, חברות השקעה, רשויות מס, רשויות עירוניות או ארציות, חברות פרטיות, חברות ציבוריות, בני משפחה ואנשים פרטיים.

 

עבירת הונאה או מרמה יכולה להיות מיוחסת לגניבה בה מעורבים אדם אחד או מספר אנשים, אף אם לא לקחו חלק זהה באירוע המיוחס להם. מעשה ההונאה יכול להיות חד פעמי או מתמשך ומתפרש על מגוון קורבנות ובריבוי אתרים.

 

משטרת ישראל מפעילה מספר יחידות ייעודיות להתמודדות כמו היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) והיחידה הכלכלית המכונה להב. היחידות המשטרתיות מפעילות כוח אדם מגוון וכל אחד בתחומו אמור להיות מומחה תחום.

דוגמאות לעבירות מרמה והונאה:


הונאת נושים הינה עבירה בדמות הברחת נכסים, העברת נכסים הכוללים נדל"ן, כספים, שטרות, ניירות ערך, מלאי, ציוד. עבירה נגזרת להונאת נושים הינה קשר להונות ומשמעותה יצירת קשר במטרה להשפיע בתחבולה או מרמה על אדם (יחיד או ציבור שלם) בנוגע למוצר או מחיר של מוצר הנמכר בפומבי, במטרה ליצור חרדה ולחץ או לקבל כספים במרמה.

התחזות לאדם אחר חי או מת תוך במטרה להונות אחר כמו אדם פרטי, מוסד ציבורי, חברה מסחרית או גוף שלטוני.

זיוף ויצירת מצג שווא של מקור בכספים, תעודות, בולים, מסמכי זיהוי, חתימות, מספרי רישוי, מספרים מוטבעים, ציוד, מותגים וכדומה.  

הונאת פּוֹנזי (Ponzi Scheme) הינה הונאת ממון (דומה להונאת פרמידה) שבה מובטח למשקיעים החזר השקעה גבוה ביחס להצעות אחרות בשוק ההון. החזר ההשקעה מובטח בפרק זמן קצר, אך למעשה תשלומי ההחזר המוצגים כפירות ההשקעה שבוצעה בכסף, משולמים מכספם של המשקיעים העתידיים. הונאה זו נקראה על שם צ'ארלס פונזי, איטלקי שהיגר לארצות הברית, שהיה הראשון כי הורשע בשנת 1920 ופורסם שהרוויח באמצעותה סכומי כסף גדולים.

מעילה בכספים תכלול הסתרה ומטרתה תהייה השגת דבר מה במרמה. המעילה יכולה להתקיים בתחום הפוליטי, העסקי או האישי. המעילה מבוצעת באמצעות מידע, חומר או הרשאות שניתנו לעובר העבירה, בשימוש במידע פנים, במסמכים חסויים, בהעברת מידע לאחר שאינו מורשה, בגניבה של כספים, במתן התחייבות לטובת הנאה, בקבלת התחייבות לטובת הנאה, בניצול תפקיד תוך הונאה של מעסיק או לקוחות.