תלונת שווא/תלונה שקרית/תלונת כזב ודרכי התמודדות

לאחרונה התפרסמו שורה של דיווחים לפיהם נוקה שמם של אנשים מתלונות כזב שהוגשו כנגדם בעניין הטרדה מינית או בתחומים פליליים אחרים.

 

תלונות מסוג זה שאין בהן אמת (תלונה למשטרה או תלונה לממונה על מניעת הטרדה מינית במקום העבודה, בצבא, בגופי הביטחון, באקדמיה וכדומה) כרוכות בנזק בלתי הפיך לאדם שכנגדו הוגשה התלונה, בעיקר בכל הנוגע לפגיעה בשמו.

 

מגישי תלונות השווא בוחרים למעשה בטקטיקה רעה, המונעת מאמונה כי התחזות לנפגע יטיב עמם. למעשה, טקטיקה זו חושפת את מגיש תלונת הכזב לאפשרות  של נקיטת הליכים פליליים ואזרחיים נגדו (במידה ויוכח כי התלונה שהגיש הינה אכן שקרית).

 

מהי תלונת שווא ?

תלונת שווא אשר נקראת גם תלונה שקרית, תלונת כזב וכדומה (המוגשת בעל-פה או  בכתב) מתייחסת לשורה של  עבירות פליליות לרבות: שיבוש מהלכי משפט, עדות שקר, בידוי ראיות, שבועת שקר, תצהיר שקר, עדויות סותרות, סירוב להעיד, השמדת ראייה, העברת ידיעות כוזבות, הדחה בחקירה או בעדות, הטרדת עד, השפעה לא הוגנת ועוד.

מה עושים במקרה של תלונת שווא ?

ראשית דבר - על מנת להתמודד באופן יעיל מול תלונה שקרית יש להבין את התהליך המשפטי, את נסיבות תלונת הכזב ואת אופן ניהול החקירה בגינה. בתוך כך ראוי לזכור כי למרכיב הזמן משמעות מכרעת, כלומר מענה מהיר ומקצועי בהתמודדות עם תלונת שווא תשליך על התוצאות הנגזרות  מהאירוע בכללותו.

 

בהתמודדות עם תלונה קיימת חשיבות מכרעת להציג את גרסת הנילון בדרך סדורה הכוללת מסמכים ועדויות במידת האפשר. המשפטן שיכין את התיק יהיה מחויב להביא את העובדות למבחן המשטרה \ הפרקליטות \ בית המשפט תוך ניקוי פרטים שאינם רלוונטיים למקרה.

 

בסופו של דבר האינטרס העליון של הנילון הוא בסיום הפרשה מוקדם ככל הניתן, לעיתים עוד בשלב בירור התלונה במקום העבודה או במשטרה, עוד טרם נפתח נגדו הליך פלילי  ובעיקר תוך הפגנת דיסקרטיות מירבית.

הניסיון שמשרד פרופ' עציוני מעמיד לרשות לקוחותיו:

פרופ' לימור עציוני מטפלת אישית בתיקי תלונות שווא המגיעים למשרד. בתקופה האחרונה טופלו על ידנו לקוחות שטפלו עליהם תלונות שווא, כאשר הטיפול המקצועי והמהיר לו זכו במשרד הביא לכך שההליך הסתיים עוד בטרם הועבר התיק לפרקליטות.

 

חשוב לזכור: עיתוי נכון ויעוץ משפטי מנוסה יכול להביא לכך שתלונת השווא תגרום לנזק הקטן ביותר לאדם שעליו טפלו את תלונת השווא. לכן, מי שהוגשה כנגדו תלונה שקרית, יעשה נכון אם יפנה במהירות האפשרית לעורך דין מנוסה בתחום. פניה מהירה לעו"ד פלילי בעל ניסיון יוכל להקטין מאוד את הנזק הצפוי לו מהתלונה שהוגשה כנגדו.

לפרטים נוספים וליצירת קשר לחץ/י כאן