מעצר וחקירה

שאלות נפוצות:

 

כיצד מתמודדים אנשים נורמטיביים עם מעצר ?

אדם נורמטיבי עשוי להיקלע לאירוע בו סכנת המעצר מרחפת מעל ראשו או שמומשה כבר. המקומות בהם אזרח עשוי להיות מעורב באירוע פלילי יכול להיות באופן מכוון או עקיף לדוגמא תוך עבירה על חוקי תנועה, עבירה על חוקי הבניה, עבירת מס ועד גרימת חבלה ואף הריגה. אנשים שזו להם הכרות ראשונה עם גורמי האכיפה, אינם מכירים את הכללים ואינם יודעים כיצד עליהם להתנהל באופן היעיל ביותר מבחינתם. ההתמודדות הנכונה הינה קבלת עזרה והדרכה משפטית מקצועית ומנוסה, בפרט הדבר חיוני מוקדם ככל האפשר.

 

מה ההבדל בין מעצר ימים למעצר עד לתום ההליכים ?

מעצר ימים מתבצע לפני הגשת כתב אישום במקרה בו עולה חשד לביצוע עבירה מסוג עוון או פשע. זאת כאשר קיים נימוק רציונאלי לביצוע המעצר ומטרת המעצר אינה מושגת בהעמדת ערבות.

מעצר עד לתום ההליכים מתבצע לאחר הגשת כתב אישום, לאחר שלנאשם מונה סנגור (עו"ד) וכאשר מתקיימת עילה למעצר (האדם מסוכן לעצמו, לציבור או לביטחון המדינה. עילה אחרת הינה חשש לשיבוש הליכי משפט כמו המלטות, ערבות שלא שולמה או תנאי שחרור מגבילים שלא קוימו. כל זאת בנוסף קיום ראיות לכאורה להוכחת אמת הנאשם. אם בית המשפט לא מצא דרך אחרת שתפגע פחות בנאשם הוא יורה על מעצרו עד לתום ההליכים.

 

זומנתי לחקירה במשטרה - מה עושים ?

אנשים נורמטיביים עשויים להיות מוזמנים לחקירה בעלת משמעויות פליליות ברשויות ויש חשיבות רבה להיעזר בעו"ד מנוסה שיוכל להגן על הנחקר מול הרשות החוקרת ולוודא כי היא פועלת בגבולות החוקיות. הסיבה העיקרית לחשיבות ההסתייעות בעו"ד הינה שהנחקר מצוי בסביבה שאינה מוכרת לו, בלחץ נפשי רב, אלו גורמים לו על פי רוב לא להציג את עמדתו בצורה המשכנעת, הברורה והחד משמעית.

ובכן, התשובה לשאלה מה עושים כאשר מוזמנים לחקירה במשטרה (או ברשות חוקרת אחרת) הינה פשוטה - מסתייעים בעו"ד מנוסה היודע להכין את הנחקר כראוי  לחקירה ומלווה אותו בכל שלביה ומגן עליו גם בהמשך לכל התפתחות. הכנה ראויה ואיכותית עשויה לשנות ללא הכר את תוצאות החקירה, שלא לדבר על הטבת מצב הנחקר, עם משמעויות כבדות משקל ביחס למשפחתו, פרנסתו וסביבתו הקרובה והרחוקה.

 

מה זה שימוע לפני פתיחת תיק פלילי ?

כל חשוד שנגדו עומד להיות מוגש כתב אישום בעברת פשע רשאי לבקש שימוע. במהלך השימוע החשוד ועורך דינו מקבלים במה להציג את גרסתם וטענותיהם בכדי לשכנע שהראיות שנאספו בתיק, התנהלות המשטרה אינן מספיקות להרשעה או שאינן משרתות את עניין הציבור- כל זאת בכדי למנוע מצב בו יוגש כתב אישום.

קל להעריך את הנזק האישי הבלתי הפיך שיגרם במקרה של הגשת כתב אישום וזיכוי, מטרתו של הליך השימוע לאפשר לחשודים לנסות לשכנע כי אין ממש בתיק ודינם להיות מזוכים על ידי בית המשפט.

 

מה גובה שכר הטרחה של עו"ד ?  האם התעריפים זהים ?  האם גובה שכר הטרחה סודי ?

למעשה כל עו"ד וכל משרד עו"ד קובעים לעצמם את גובה שכר הטרחה שהם גובים. קיים תעריף מינימום מומלץ שנקבע ומפורסם על ידי לשכת עורכי הדין וניתן לראות כי משרדי עורכי הדין השונים קובעים את שכרם ביחס לתעריף המינימלי המומלץ של לשכת עורכי הדין. 

לפרטים נוספים וליצירת קשר לחץ/י כאן